Dunaújvárosi Kosár Közösség
Dunaújvárosi Kosár Közösség (DunaKosár)
A kosár közösségről általánosan:
A kosár közösség egy civil kezdeményezés útján létrejött önszerveződő, önrendelkező közösség, ami egy újfajta vásárlási formát működtet egy sajátos rendszeren keresztül.
Kosár közösségek már az ország több pontján működnek és hálózatként együttműködnek, mi is ennek a hálózatnak a tagjai vagyunk.
A kosár közösség, mint mozgalom céljai:
- A helyi termelők és fogyasztók közötti kapcsolat segítése, ez által a helyi termékek számára piac biztosítása.
- A vásárlók egészséges élelmiszerekkel való ellátása, a helyben előállított élelmiszerek fogyasztásának növelése, vagyis a rövid ellátási lánc (REL) erősítése.
- A bizalomra épülő helyi gazdaság megteremtése, fejlesztése és erősítése.
- A pénz helyi gazdaságban való áramoltatásának elősegítése.
- Közösségteremtés, közösségfejlesztés.
- Ismeretterjesztés, szemlélet formálás, közös tanulás, termelői és fogyasztói szemléletformálás. (A témák terjedhetnek a szolidáris mezőgazdasági gyakorlat ismertetésétől kezdve az egészséges életmód, a főzőtanfolyamokon át a környezetbarát háztartás vezetéséig stb.)
- Gyógyító folyamatok elindítása és életben tartása a szociális élet területein.
A kosár közösségek működését 3 szereplő határozza meg, az Önkéntes, a Termelő és a Vásárló.
Miért jó önkéntesnek lenni a kosár közösségben?
- Mert jó közösségi életet élni, közösséghez tartozni.
- Mert jó egy jó ügyért közösen tenni és hasznosnak lenni a társadalom számára.
- Mert jó együtt egy társadalmilag (gazdasági, ökológiai, szociális) hasznos rendszert építeni.
- Mert hatással lehet arra, hogy helyben maradjon a pénz, a helyi gazdaságot erősítve.
- Mert hatással tud lenni a társadalom változására.
Miért jó termelőként a kosár közösség tagja lenni?
- Mert kiszámítható piacot talál a termékeik számára.
- Mert időtakarékos értékesítési mód a számára.
- Mert visszajelzéseket kap a termékekről, ami elengedhetetlen a fejlesztésekhez.
- Mert a közösség megtartó erejére számíthat.
- Mert itt találkozhat
Miért jó vásárlóként?
- Egészséges, akár vegyszermentes, bio élelmiszerhez lehet hozzájutni.
- Megismerhető az élelmiszer eredete és a termelő.
- Kialakulhat egy személyes kapcsolat (bizalom) a termelő és vásárló között.
- Kialakulhat egy közösségi ellenőrzés az élelmiszereink felett.
A Dunaújvárosi Kosár Közösség 2021. augusztus 26. óta működik.
Erős önkéntes csapattal tesszük a dolgunkat és a heti átadó napok lebonyolításán, a Kosár működésének szervezésén túl igyekszünk sok programot szervezni (előadások, nyílt napok, kóstolók...), hogy vigyük hírét a mozgalomnak és cseppenként formáljuk a világot.
DunaKosár - Történetünk
A kosár közösségünk születéséről:
A kosár közösség alakulása, születése igazából elég régre nyúlik vissza, jó pár évvel ezelőttre. Egészen odáig, hogy a Szellemi Ember Baráti Kör Egyesület tizenévekkel ezelőtt szeretett volna életre hívni egy ehhez hasonló összefogást, ami akkor nem tudott életre kelni. Ők akkor megtették az első mozdulatokat, elültettek egy magocskát.
Ez a mag szeretett volna kikelni és szárba szökkenni, várakozott.
Aztán a mag mocorogni kezdett. Pár évvel ezelőtt (2012 körül) elindult a Waldorf közösségen belül egy olyan egymás felé fordulás, amikor is a városban élő szülők megszólították a faluban, vidéken élő társaikat, hogy segítenének-e hozzájutni helyi terményekhez. Így a vidéken lakó, kerttel rendelkező szülők, vagy akik mezőgazdasággal foglalkoznak és többlet terményük keletkezett, megosztották vagy értékesíteni tudták azokat a közösségben.
2021 júniusában volt egy antropozófiai nap a dunaújvárosi Waldorf óvodában, ahol Zalatnay László, a nyíregyházi kosár egyik alapítója arról beszélt, hogy miért jó egy kosár közösség, milyen gyógyító hatással tud lenni elsősorban a helyi gazdasági folyamatokra.
Ő ezzel alaposan megöntözte ezt a magocskát, ami azonnal szárba is szökkent, hiszen még ott aznap a folyosón megszólítottam néhány társamat, hogy ebbe bele kellen vágnunk, hozzunk létre egy kosár közösséget itt helyben, mi magunk is.
Ezzel nevelgetni kezdtük a szárba szökkent növénykét.
Még akkor nyáron 3x találkoztunk szervezői megbeszéléseken, amihez csatlakoztak termelők, akik újabb, kiszámíthatóbb piacot szeretnének, csatlakoztak vásárlók, akik megbízhatóbb, egészségesebb termékeket szeretnének vásárolni és csatlakoztak önkéntesek, akik minden lehetséges módon támogatni szerették volna az ügyet.
Közben nyár végén elmentünk a nyíregyházi csapat által szervezett képzésre is. Nagyon sok segítséget kaptunk Tőlük, kísértek és fogták a kezünket. Mégis az utat, vagyis a kis csapást nekünk kellett kijárni, hogy hogyan kell szervezni ezt az összefogást és lebonyolítani az ehhez kapcsolódó folyamatokat.
2021. augusztus 26-án megszerveztük az első kosár átadó napunkat. Akkor még 5-6 termelővel, 15-20 vásárlóval és 3-4 önkéntessel.
Ekkor még a Waldorf óvoda egyik terme tudott otthont adni az átadó napoknak kéthetente egy napon.
Azt láttuk és tapasztaltuk, hogy erre az összefogásra nagy igény és nagy szükség van.
Én is azt éreztem akkor és a mai napig, hogy nagyon hív engem ez a dolog. Segítenem kell szervezni, összefogni, összekötni. Nagyon jó ennek a részese lenni!
Az óvodából hamar új helyre kellett költöznünk, hiszen kinőttük a helyet, szükségünk lett egy nagyobb térre és arra is, hogy kezdjünk el valamilyen hivatalos formában működni.
Végül úgy alakult, hogy a rácalmási Szellemi Ember Baráti Kör Egyesület mellénk állt, hogy a kosár háttérszervezete legyen. Ezzel nagyon sok időt és energiát kaptunk ajándékba tőlük.
És közben egy másik ajándék is érkezett, beköltözhettünk egy család átépítés előtt álló házába, ráadásul teljesen ingyen.
Így tényleg csak a működésre, szervezésre, tanulásra tudtunk figyelni.
Tehát még csak egy zárt csoportban (nem kinyitva a város felé) 2 hetente szerveztük az átadó napjainkat, saját levelező listával és excell táblázatokkal megoldva.
Amikor ez túlnőtt rajtunk, akkor fordultunk a nyíregyházi csapat felé, hogy megpróbálnánk használni az általuk fejlesztett szoftvert, ami a webfelületet működteti és nagyban megsegíti a rendeléssel kapcsolatos dolgokat is. Ezt is begyakoroltuk, a használatát tanulgattuk és így már volt annyi tapasztalatunk és bátorságunk, hogy kinyissunk a város és a környező településen élő emberek felé.
2022 januárjában történt a nyitás és újra költöznünk is szükséges volt. A dunaújvárosi Waldorf gimnázium épületében kaptunk helyet, jelenleg is ott működünk már heti 1 átadó nappal.
2024 nyarán meg tudott születni a saját egyesületünk, a Létünk Mosolya Egyesület, melyet közösen alapítottuk a termelőkkel, az önkéntesekkel és a vásárlókkal. A három kéz így is összefonódik.
A működésünkben és az összefogásunkban ez nagy előrelépés volt.
Folyamatosan csatlakoznak hozzánk termelők, vásárlók és önkéntesek.
Jelenleg 60 termelővel van kapcsolatunk. Ők a környező településekről, a szomszédos megyékből is szállítanak termékeket hozzánk.
Átlagosan 120 család vásárol most a DunaKosárban minden héten. Folyamatosan emelkedik a vásárlói létszám, havonta 25-30 vásárló regisztrál.
A vásárlók nem csak Dunaújvárosból érkeznek, hanem a környező településekről és a szomszédos megyékből is szép számmal.
26 állandó önkéntes segíti az átadó napi és egyéb szervezési folyamatokat. Az önkéntes létszám is folyamatosan emelkedik. Egyre több ember szeretne csatlakozni önkéntesként is. Szintén nem csak a városból.
Ez egy regionális összefogás, ami szívmelengető számunkra!
A DunaKosár folyamatos növekedése és egyre nagyobb érdeklődés az összefogásunk felé odáig vezetett, hogy újra keressük a helyet, ahol működhetnénk, kinőttük az eddigit.
Nos, gondozzuk, nevelgetjük ezt a szárba szökkent növénykét, ami egyre jobban erősödik és növekedik. Reméljük, a gyermekeink is élvezik majd a gyümölcsét.
Mi magunk, akik benne vagyunk termelőként, önkéntesként és vásárlóként fejlődünk ezáltal, sokat tanulunk önmagunkról, egymástól, a világunkról.
Sokat tanulok, fejlődöm és magam is és ezért nagyon hálás vagyok a társaimnak, akikkel egymásra találtunk, összekapcsolódtunk és segítjük egymást.
Engem ez motivál, ez hív. Úgy érzem, hogy újra rátaláltam az utamra. Tenni, mozdulni önmagamért, egymásért.
/Csonka Melinda/